Gratulerer så mye til Annika Linn Verdal Homme med prisen Årets tegneserie 2026 for tegneserieren Lava (Utgiver: Aschehoug)! Prisen blir gitt ut av Tegnerforbundet, Grafill og Serieteket på Deichman Grünerløkka, og har som mål å løfte viktigheten av norske tegneserieskapere og stimulere til økt faglig nivå. Jurymedlem Kristoffer Kjølberg delte ut prisen. Diplomet er også tegnet av Kristoffer Kjølberg.
Juryen i Årets tegneserie 2026 bestod av:
Melina Edvardsen (Serieteket)
Kristoffer Kjølberg (Tegnerforbundet)
Emily Sørensen (Grafill
Juryens nominerte:
John Sigvart Jamtli: Pøbel (Strand forlag)
Xueting Yang: Tenner (Jippi forlag)
Annika Linn Verdal Homme: Lava (Aschehoug)
Flu Hartberg: OsloLovers (No Comprendo Press)
Nora Dåsnes: Bare si ja (Aschehoug)
Nominasjonstekst:
Annika Linn Verdal Homme har en tydelig og egen strek som er av sjelden vare. Gjennom tegneserien Lava blir vi godt kjent med det følelsesmessige spekteret til hovedperson Evi, og hvordan hun bokstavelig talt faller gjennom bakken i konflikter med foreldre i skilsmisse, en valp hun ikke har bedt om, og en gylden mulighet til å stikke av til Tenerife alene.
Konfliktene i boka er morsomme og tydelige, og Homme bruker mange smarte visuelle grep som får boka til å virke kaotisk og morsom, men også tidvis sår og vond. De håpløse foreldrene er til å le og gråte av, og med Homme sin lekne og selvsikre strek blir dette en helt unik bok for barn og ungdom.
Juryens begrunnelse:
Vinneren av årets tegneserie skiller seg ut i en sjanger som ellers ser ut til å være preget av kollektiv visuell idétørke. På samme måte som hovedpersonen tør serieskaperen å være 100% seg selv, og kommer heldig ut av det. Både dialog, tegninger og fortellerteknikk vitner om en forfatter og tegner som tross sin unge alder er moden nok til å våge å gå egne veier.
Den selvsikre men samtidig lekne streken lener seg på elementer lånt fra internettkultur, spill og skjerm – et visuelt vokabular som målgruppen er godt kjent med. Historien er godt og effektivt fortalt, med en helt egenartet tørr humor, og fortellerteknisk gjør serieskaperen god bruk av tegneseriens unike virkemidler. Resultatet er en engasjerende leseropplevelse.
