Tegnerforbundet

Tegnetriennalen 2019

Nov 8, 2019

-

January 19, 2020

Arrangør: Tegnerforbundet i samarbeid med Kunstnernes Hus

Kurator: Helga- Marie Nordby

Visningssteder: Kunstnernes hus, Tegnerforbundet, Karl Johans gate

Tittel: Human Touch

Dato: 08.11 2019 - 19.01.2020

Deltagende kunstnere:

Filippa Barkman, Per Inge Bjørlo, Eirik Blekesaune, Louise Bourgeois, Jennie H. BringakerPeder K. Bugge,Ann Iren Buan, Liv Dessen, Marthe Ramm FortunIda Madsen Følling, Andrea Galiazzo, Guttorm GuttormsgaardSilje Hammer, Ane Hjort Guttu, Anna Carin Hedberg, Nina Heum, William Kentridge, Käthe Kollwitz, Ingeborg Annie Lindahl, Per Maning, Elisabeth Mathisen, Pierre Lionel Matte, Ana Mendieta, Gunnveig Nerol, Randi Nygård, Cecilia Jiménez Ojeda, Shwan Dler Qaradaki, Bendik Riis, Anngjerd Rustand, Bente Stokke, Per Teljer, Monica Winther, Vera Wyller og Ina Åsheim.

Utstilling i Tegnerforbundet/ Karl Johans gate:
Marthe Ramm Fortun og Andrea Galiazzo:
Leda og Svanen.
09.11.2019 - 19.01.2020

Gjestespill på Kunstnernes Hus:
Sjelens ornamenter: Ornamentale tegninger i outsider art
08.11.2019 - 01.12.2019
Kuratert av Simone Ritter, TrastadSamlinger, Sør-Troms Museum

Arkivets arabesk
06.12.2019 - 19.01.2020
Kuratert av Eilef Prestsæter, Guttormsgaard Arkiv

Visuell identitet: Ariane Spanier.
Til Tegnetriennalen ble det laget en utstillingskatalog, en utstillingsguide og en programfolder. Utstillingskatalogen til Tegnetriennalen 2019 var et spesialnummer av NUMER med bl.a. kunstfaglige tekster knyttet til triennalens tematikk. Kjøp her.

Støttespillere: Kulturrådet, Sparebankstiftelsen, Oslo kommune, Fritt Ord og Bergesenstiftelsen.

***

Formidlingsprogram "Før og etter streken" under Tegnetriennalen 2019:

 

Søndag 12.01.2020 inviterte Tegnerforbundet til et møte mellom Ria Pacquée og Liv Bugge i utstillingen "Leda og Svanen" til Marthe Ramm Fortun og Andrea Galiazzo.

***

UNG I KUNST – Live Art

Konferanse 15.-17. november 2019 på Sentralen og Kunstnernes Hus

Arrangører: Tegnerforbundet/ Tegnetriennalen og TekstLab

Samarbeidspartnere: Tate og Centre for the Less Good idea

Lørdag 16. november på Sentralen

09:15-10:00    Registrering og forfriskninger

10:00-10:05    Kunstnerisk innslag

10:05-10:15    Velkommen ved Shanti Brahmachari (kunstnerisk leder for TekstLab) og Helga-Marie Nordby (Kurator forTegnetriennalen)

10:15-10:45    Presentasjon What is Live Art? Kurator Tate Modern (tbc)

10:45-11:15    Live performance med Christine Vik Bratvold “h” og samtale med publikum

11:15-11:45    Presentasjon Arts practices at the Centre for The LessGood Idea ved Bronwyn Lace, kunstner og leder for the Centre for the Less Good Idea

12:00-13:00    Lunsj

13:00-13:45    Filmvisning Drawing Lesson 1 fra Six Drawing Lessons av William Kentridge,

13:45-14:15    Samtale: How to develope idea to expression? Bronwyn Lace, kurator Tate Modern (tbc), Shanti Brahmachari og publikum

14:15-15:30    Dialogmøte med ungekunstnere

15:30-16:00    Pause/snacks

16.00-20.00    Live Performance program med samtaler                                                            

Live TekstLab UngeStemmer                                                                                  

Jennie Hagevik Bringaker                                                                                      

Jasper Siverts og Michael Aspli                                                                                                      

Ali Djabbary og Ole Jørgen Løvaas

 

Søndag 17. november på Kunstnernes Hus

11.00 – 13.15  Omvisning i Tegnetriennalen ved kurator Helga-Marie Nordby.Inkluderer presentasjoner ved Anna Carin Hedberg (kunstner) og Jennie Hagevik Bringaker (kunstner) og performance ved Monica Winther

13:15-14:00    Lunsj

14:00-14:30    Kunstnerisk presentasjon med Jesper Jensen, TekstLab      

14.30-15.00    Presentasjon av Tekst Lab ved Shanti Brahmachari med kunstneriske innslag fra Tekst Lab Hanna Mjåvatn og Jasper Siverts

15:00-15:15    Pause/snacks

15:15-16:00    Presentasjon What are the Tate Tanks? Kurator Tate Modern(tbc)

16:00-16:15    Kunstnerisk presentasjon ved Michael Aspli fra TekstLab

16:15-17:00    Artisttalk ved Bronwyn Lace

17.00-18:00    Pizza

18.00              Filmvisning The Tattooed Sun med innledning av Shwan Dler Qaradaki, regissør og Tegnetriennalekunstner

19:00              Slutt

***

I forbindelse med Tegnetriennalen 2019 har vi snakket med Tegnetriennalekunstnere om tegning.


Videoproduksjon: Simen Øvergaard